Přeskočit navigaci

Spôsoby nákazy

"Céčko" a drogy

Viac ako polovica prípadov hepatitídy C súvisí s momentálnym alebo predchádzajúcim užívaním vnútrožilovo podávaných drog. Nákaza sa prenáša obvykle opakovaným používaním a vzájomným požičiavaním injekčných ihiel. Z jedného nakazeného užívateľa sa infekcia rýchlo rozšíri na ostatných.

Problém drog a hepatitídy C sa však neobmedzuje iba na vnútrožilové drogy. Bol popísaný i prenos pomocou trubičky používanej na spoločné šnupanie kokaínu.

"Céčko" a transfúzia

Céčko nie je ani zďaleka iba chorobou narkomanov. Druhú veľkú skupinu chorých tvoria ľudia nakazení krvou alebo krvnými produktmi v zdravotníckom zariadení:

  • pacienti, ktorí dostali transfúziu krvi,
  • pacienti, ktorým bol transplantovaný orgán,
  • pacienti, ktorí boli liečení pre poruchu zrážavosti krvi krvnými produktmi vyrobenými pred rokom 1992.

V júli roku 1992 bol zavedený plošný systém kontroly všetkých krvných produktov. V súčasnosti je vďaka tomu nebezpečenstvo nákazy touto cestou nižšie než jedno percento.

"Céčko" v zdravotníctve

Céčko častejšie ohrozuje zdravotníkov a laborantov. Pri svojej práci prichádzajú často do kontaktu s potenciálne nakazenou krvou. Hrozí preto vysoké riziko náhodného poranenia o infikovanú ihlu, skalpel alebo iný ostrý nástroj. Tento takzvaný profesionálny druh nákazy sa môže týkať i policajtov, hasičov a príslušníkov poriadkových služieb.

"Céčko" a tetovanie

Medzi menej obvyklé spôsoby nákazy patrí kontakt s nedostatočne sterilizovanými nástrojmi používanými pri piercingu, tetovaní alebo akupunktúre.

"Céčko" a sex

Často diskutovaným spôsobom nákazy je prenos prostredníctvom pohlavného styku. Táto cesta je možná, avšak v praxi menej obvyklá. V sperme, vaginálnej tekutine a slinách sa vyskytuje iba veľmi malé množstvo vírusu. Rizikové sú techniky, pri ktorých dochádza k poraneniu tkaniva a kontaktu s krvou (napríklad poranenie sliznice rekta pri análnom styku).

"Céčko" a pôrod

Vo veľmi malom počte prípadov (zhruba 2 až 3 percentá) môže dôjsť k prenosu infekcie z tehotnej matky na dieťa. K prenosu vírusu z nakazenej matky na novorodené dieťa dochádza najčastejšie počas pôrodu, keď sa krv matky zmieša s krvou dieťaťa. Prenos materským mliekom dokázaný nebol. Cestou prenosu vírusu však môžu byť aj krvácajúce bradavky.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Hojení ran a diabetická noha