Přeskočit navigaci

Pacient

Keď sa pacient po prvýkrát dozvie o svojej diagnóze, môže mať rôzne a často nepríjemné pocity. Niektorí pacienti tomu odmietajú uveriť, u iných sa objavuje strach z toho, čo bude ďalej. Čo robiť, keď sa dozviem diagnózu?

Pre začiatok je dôležité sa predovšetkým upokojiť a uvedomiť si, že diagnóza hepatitídy C neznamená žiadny akútny problém. Neznamená tiež "rozsudok smrti". Ide o ochorenie s veľmi pomalým priebehom, ktoré je liečiteľné a vyliečiteľné.

Hepatitída C postupuje veľmi individuálne a do pečeňovej cirhózy dospeje iba u asi 20 – 30 % pacientov. Jej postup je veľmi pomalý a u uvedenej skupiny sa pečeňová cirhóza rozvinie najskôr o 20 rokov po nakazení.

U drvivej väčšiny pacientov majú lekári dostatok času, aby ochorenie dobre vyšetrili a zvolili ideálny postup liečby. Súčasné metódy liečby sú omnoho účinnejšie ako začiatkom deväťdesiatych rokov a veľmi rýchle sa vyvíjajú nové a ešte účinnejšie liečebné postupy. Je teda reálna nádej, že súčasná úroveň liečby pomôže a definitívne pacienta ochorenia zbaví.

Napriek tomu hepatitída C zmení život pacienta, ktorý sa začne pýtať: Môžem piť alkohol a v akej miere? Pomôže mi alternatívna terapia? Akú diétu mám dodržiavať? Ako ma choroba zmení? Nemôžem chorobu preniesť na svojho partnera sexuálnym stykom? Ako ochránim svojich blízkych?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete na týchto stránkach.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta