Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Žltačka a alkohol: naozaj zlá kombinácia

 Zatiaľ čo ťažší pijani majú omnoho vyššie riziko poškodenia pečene napríklad cirhózou než bežná "nepijúca" populácia, u pacientov trpiacich hepatitídou typu C je riziko rovnaké. Avšak pri omnoho nižšej dávke vypitého alkoholu. Navyše sa ukázalo, že pre pacientov trpiacich žltačkou typu C pravdepodobne žiadna "bezpečná hladina alkoholu" skrátka neexistuje.

Malé dávky alkoholu v akomkoľvek množstve?

Ako hovorí klasik v jednom známom českom filme, alkohol podávaný v malých dávkach neškodí v akomkoľvek množstve. Lekári túto informáciu podávajú trošku inak – malé množstvo alkoholu, napríklad červeného vína alebo piva, poskytuje celkom dobrú ochranu napríklad pred chorobami srdca a ciev alebo tráviaceho traktu. Odporúča sa nie viac než jeden drink za deň pre ženy a dva pre mužov, pričom "drinkom" je myslené malé pivo, deci vína alebo malý štamperlík tvrdého alkoholu. Toto však nemusí platiť pre všetkých.

Ľuďom, ktorí majú problémy s pečeňou, sa všeobecne neodporúča piť väčšie množstvo alkoholu. Medzi týchto pacientov patria predovšetkým ťažkí pijani, starí ľudia a ľudia trpiaci vírusovou hepatitídou C. Vedci z University of Kalifornia v San Franciscu si však položili otázku, ako pôsobí na pacientov s hepatitídou C pravidelné požívanie malého množstva alkoholu.

Kto sa prepije k cirhóze?

Vedci zahrnuli do štúdie 800 pacientov trpiacich vírusovou hepatitídou typu C, ktorí mali vyplniť dotazník týkajúci sa ich pijackých návykov a zdravotnej histórie. Ako "ťažkí" pijani boli označení ľudia pijúci dva a viac drinkov denne, ako "strední" jeden až dva a ako "ľahkí" menej než jeden drink za deň.

Ani "piť s mierou" nestačí...

Ako sa predpokladalo, pijanstvo je spojené so závažnejším poškodením pečene. Jeden z vedcov, doktor Alexander Monto, hovorí, že v skutočnosti u týchto pacientov neexistuje žiadna bezpečná hladina konzumácie alkoholu.

Štyridsaťsedem percent "ťažkých" pijanov malo pomerne závažné problémy s pečeňou, riziko poškodenia pečene sa totiž priamo úmerne zvyšuje s počtom vypitých pohárikov alkoholu za deň a je dokonca aj u ľudí, ktorí pijú nepravidelne (menej než jeden alkoholický nápoj za deň).

Muži si s alkoholom rozumejú

Zo štúdie tiež vyplynulo, že ženy pijú menej než muži. Viac než polovica žien totiž uviedla, že pijú menej než štyri alkoholické nápoje za týždeň. A navyše 12 % žien, ktoré uviedli, že sú "ťažké" pijanky, nemali žiadne iné problémy než takmer 90 % žien, ktoré pili málo alebo vôbec. Ostatné ťažké pijanky mali rovnaké problémy ako muži pijaci.

Štúdia ukázala, že poškodenie pečene u pacientov s hepatitídou C nie je závislé iba od alkoholu, ale napríklad aj od stravovacích návykov. Štúdiu je však potrebné brať trochu s rezervou, údaje o "pitnom" režime totiž poskytovali pacienti sami pomocou dotazníkov, a preto nemusia byť tieto údaje vždy na sto percent vierohodné.

(kam)

Zdroj: Monto, A. Hepatology, March 2004; vol 29: pp 826–833. WebMD Medical Reference in collaboration with The Cleveland Clinic: "Alcohol and Your Heart".


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci