Ženy s hepatitídou C – majú šancu na zdravé dieťa?
Hepatitída C sa objavila v druhej polovici minulého storočia s rozšírením transfúzie krvi a zároveň s rastúcim počtom narkomanov. Prenos hepatitídy C sa totiž uskutočňuje iba krvou. Tento typ hepatitídy bol spočiatku veľkou neznámou. Jasná indikácia vírusu hepatitídy C je záležitosťou starou necelých dvadsať rokov.Najväčšiu rizikovú skupinu tvoria v súčasnosti ľudia užívajúci drogy. Väčšinou veľmi mladí ľudia. Čo sa však stane, keď sa dievča alebo mladá žena rozhodne so životom v područí drog skoncovať, podarí sa jej to a chce založiť rodinu?
Testy ešte pred otehotnením
Hepatitída C je vírusový zápal pečene, ktorý často prebieha úplne bez príznakov. Chorý teda vôbec nevie, že jeho pečeň rozkladá vírus. Preto by mala žena, ktorá prestala brať drogy a rozhodla sa porodiť dieťa, podstúpiť testy na hepatitídu C. Účinnosť liečby hepatitídy C je totiž menšia, čím dlhšie pacient ochorením trpí. Liečbu je potrebné začať čo najskôr a snažiť sa vyliečiť pokiaľ možno ešte pred otehotnením.
Čo však robiť v prípadoch, keď liečba trvá dlho a biologické hodiny tikajú, alebo keď sa žena dozvie o svojom ochorení až počas tehotenstva? Alebo keď ešte neprestala užívať drogy, otehotnie a o hepatitíde C nevie vôbec nič? Môže sa takým ženám narodiť dieťa s týmto ochorením?
Rizikový pôrod...
Nebezpečenstvo prenosu vírusu hepatitídy C cez placentu do krvi plodu je neveľké, rádovo do desiatich percent. Hlavné nebezpečenstvo hrozí pri pôrode, keď by sa krv matky mohla dostať do krvi dieťaťa. Ošetrujúci personál na pôrodnej sále by mal byť o tom, že matka trpí hepatitídou C, vopred informovaný, aby mohol prenosu "céčka" na dieťa účinne zabraňovať.
... i dojčenie
Ďalšie riziko prenosu vzniká pri dojčení. Vírus hepatitídy C sa síce do materského mlieka nevylučuje, ale následkom cicania môžu matke popraskať bradavky. Dieťa potom s mliekom cicia aj matkinu krv a môže sa nakaziť napríklad cez drobné poranenia v ústach. Tomu sa dá predísť, pokiaľ matka počas tehotenstva „otužuje“ svoje bradavky napríklad trením drsnou froté utierkou alebo uterákom. S touto prípravou je však potrebné začať s veľkým časovým predstihom a vykonávať ju s dôslednou pravidelnosťou.
Pozor na odreniny
Pri starostlivosti o dieťa by matka mala dbať na to, aby sa krv pri jej prípadnom poranení nedostala do krvi dieťaťa. I drobné odreniny by preto mala mať pokiaľ možno kryté napríklad náplasťou, pretože u malých detí nie je o drobné odreniny nikdy núdza.
Žiadna matka si určite neželá, aby svoje dieťa nakazila hepatitídou C kvôli vlastnej nedbalosti. Pokiaľ si uvedomí, že táto choroba sa prenáša hlavne krvou, môže svojou zvýšenou opatrnosťou zabrániť prenosu „céčka“ na svoje dieťa, s ktorým je v prvých rokoch jeho života vo veľmi tesnom kontakte.
(ame)