Tehotné ženy by mali byť viac testované na hepatitídu C
Podľa írskych lekárov by tehotné ženy mali byť viac testované na hepatitídu C. Doposiaľ sa totiž testovali len ženy s rizikovým správaním, napríklad narkomanky. Ukázalo sa však, že nakazené boli aj tie, ktoré si žiadneho rizikového správania neboli vedomé.Pečeňové nebezpečenstvo
Vírusová hepatitída C je závažné ochorenie pečene, ktoré postihuje hlavne narkomanov a promiskuitnú časť populácie a prechádza do chronického štádia. Mnohí ľudia, ktorí sa prvýkrát nakazia vírusovou hepatitídou C, nemajú žiadne symptómy. Niekoľko týždňov po infikovaní sa u nich môžu objaviť príznaky podobné chrípke. Asi u 20 percent ľudí je vírus počas šiestich mesiacov vyplavený imunitným systémom. U iných ľudí zostane vírus aktívny, ale nemusí po celý život spôsobiť príznaky ochorenia.
Nové testovanie
Doposiaľ boli testované na hepatitídu C iba ženy s rizikovými faktormi, ako je užívanie drog. Počas posledných šiestich mesiacov minulého roka dublinskí lekári požiadali všetky tehotné ženy, aby sa podrobili testu na hepatitídu C. S testovaním súhlasila prevažná väčšina zo 4 118 matiek. Tridsaťštyri žien bolo pozitívnych na hepatitídu C. Tri štvrtiny z nich uviedli jeden alebo viac rizikových faktorov, napríklad opakované užívanie ihiel pri aplikácii drog. Zvyšok žien rizikové faktory neuviedol, nakazili sa teda inou možnou cestou. Cieľom lekárov bolo zdôrazniť, že na hepatitídu C by mali byť testované všetky tehotné ženy, bez rozdielu prítomnosti rizikových faktorov.
Hrozba pre plod
Matky môžu preniesť vírus na svoje nenarodené dieťa aj napriek tomu, že riziko prenosu je nízke. Infikovaných býva asi 5 – 10 % detí nakazených matiek. Vedci by preto radi zaviedli testovanie na hepatitídu C medzi rutinné vyšetrenie pre tehotné ženy.
Vakcína je zatiaľ vo hviezdach
V súčasnosti neexistuje vakcína na ochranu proti vírusu hepatitídy C. Existuje však účinná liečba, vďaka ktorej je vírus v pomerne krátkom čase z tela vyplavený. Najviac sa vo farmakologickej liečbe uplatňujú ribavirín a interferón. Pokiaľ takáto liečba nepomôže odstrániť vírus z tela, spomalí aspoň postup zápalu a zničenie pečene.
(ena)
Zdroj: Royal College of Physicians June 2008.