Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Psychické zmeny pri chronickej žltačke prichádzajú nenápadne

Keď sa povie "žltačka", vybaví sa nám obvykle žltá pokožka aj oči, možné pečeňové ťažkosti, hnačky, nevoľnosť, malátnosť alebo poruchy krvnej zrážavosti. Mnoho pacientov ani ľudí v ich okolí však nenapadne, že by mohla chronická žltačka typu C súvisieť aj so psychikou.

Aby sme pochopili, prečo sa chronické "céčko" psychiky dotýka, je nutné si uvedomiť, že ide o ochorenie postihujúce predovšetkým pečeň. Pečeň hrá v našom organizme rolu dôležitej továrne a súčasne čističky, ktorá má za úlohu zbaviť našu krv splodín, ktoré v nej kolujú. Pri hepatitíde je však činnosť pečene dlhodobo oslabená a tieto látky sa dostávajú ďalej do krvi a do mozgu, kde ovplyvňujú nervový prenos.

Prvé prejavy psychických porúch môžu byť veľmi nenápadné. Skôr než lekár si ich všimnú ľudia, ktorí sú s chorým v každodennom kontakte.

U pacientov s chronickým "céčkom" sa môžu vyskytnúť nasledujúce psychické poruchy:

  • zvýšená spavosť,
  • znížená pozornosť,
  • zmeny osobnosti, agresivita,
  • apatia,
  • spomalenie reakcií,
  • zhoršenie intelektuálnych funkcií.

Všetky tieto prejavy závisia od toho, ako sa darí ochorenie liečiť, nakoľko chorý spolupracuje a dodržuje odporúčania lekára. Dôležitá je najmä abstinencia, pretože alkohol prispieva k ďalšiemu poškodeniu pečene.

Pesimisti znášajú žltačku horšie

Zaujímavé sú aj výsledky štúdie lekárov z Michiganskej univerzity porovnávajúce psychický stav pacientov s chronickou hepatitídou C a skúmajúce vplyv psychiky na priebeh ochorenia. Podľa svojich odpovedí v psychologickom dotazníku boli respondenti zaradení ako optimisti, realisti alebo pesimisti.

Pesimizmus nemal žiadnu súvislosť so závažnosťou postihnutia pečene, užívaním návykových látok ani s inými ochoreniami. Napriek tomu bol však pesimizmus spojený s ďalšími psychickými poruchami. Pesimisti aj sami svoj súčasný zdravotný stav hodnotili omnoho horšie.

Pesimizmus alebo optimizmus je tak dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje kvalitu života chorých aj ich emócie. A napokon, pesimistický alebo optimistický prístup k životu je dôležitý aj z hľadiska spolupráce pacienta s lekárom a ďalšej prognózy ochorenia.

Preto je dobré i žltačke typu C čeliť s optimizmom, čo však v žiadnom prípade neznamená podceňovať ju.

(hak)

Zdroje:
Jaterní encefalopatie, Radan Brůha et al, Medprint, Praha 2000

The Role of Optimism/Pessimism in HRQOL in Chronic Hepatitis C Patients


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba