Máte žltačku? Hláste svoju chorobu pred každým lekárskym ošetrením!
Vírusová hepatitída dokáže do ľudského života priniesť veľké zmeny. I keď existuje moderná liečba, vďaka ktorej sa kvalita života chorých v poslednom čase výrazne zvýšila, chorí majú omnoho lepšie vyhliadky a odpadá celý rad obmedzení, sú aj chvíle, v ktorých sa musí mať chorý na pozore. Jedným z momentov, keď je potrebné na vírusovú hepatitídu pamätať, je aj návšteva lekára.Pri návšteve lekára je nutné – pokiaľ sa na to lekár nespýta sám – svoju chorobu ohlásiť. Lekár sa k vám nebude správať inak, ale bude klásť omnoho väčší dôraz na bezpečnostné opatrenia tak, aby nemohlo dôjsť k nákaze zdravotníckeho personálu ani ostatných pacientov. Je potrebné zabrániť kontaminácii zdravotníckeho materiálu, všetky nástroje by mali byť po použití sterilizované, ďalší materiál by mal byť iba na jedno použitie. Nemocničný odpad je nutné likvidovať určitým spôsobom tak, aby nebolo možné šírenie infekcie. A lekár aj sestra, samozrejme, musia použiť ochranné pomôcky – rukavice, v prípade zubného vyšetrenia alebo chirurgického zákroku sú niekedy nutné aj ochranné štíty.
Na čo musí lekár u pacientov so žltačkou pamätať?
Pri rôznych vyšetreniach a zákrokoch, samozrejme, lekár tiež musí vašu chorobu zohľadniť. Vírusová hepatitída zasahuje aj celý rad procesov prebiehajúcich v našom tele. Najviac postihnutá je pečeň, ktorá je pre naše telo akousi továrňou vyrábajúcou celý rad dôležitých bielkovín a spracovávajúca produkty metabolizmu tak, aby mohli byť vylúčené.
Metabolizmus liekov
Preto musí mať lekár na mysli vírovú hepatitídu vo chvíli, keď vám predpisuje lieky. Rýchlosť spracovania a vylučovania lieku u vás totiž môže byť iná než u iných rovnako starých pacientov. Tomu sa musí prispôsobiť aj spôsob podania a dávkovania lieku.
Znížená zrážavosť krvi
V dôsledku zníženej tvorby zrážacích faktorov v pečeni je tiež zmenená zrážavosť krvi. To by sa mohlo stať pri niektorých vyšetreniach a zákrokoch i nebezpečným. Preto vám pravdepodobne najprv budú urobené krvné testy, ktoré zistia, aké sú vaše hodnoty zrážavosti krvi a či je potrebné sa obávať komplikácií, prípadne ako im predísť.
(hak)
Zdroj: www.hepcprimer.com