Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Hepatitída C: zradné a zle odhaliteľné ochorenie

Hepatitída C je závažné ochorenie, ktoré navyše môže mať u pacientov dosť rôznorodé prejavy. Kvôli tomu je choroba často zle odhaliteľná. Majiteľ vírusu tak často ani netuší, že ho v sebe má. A choroba zatiaľ pracuje v jeho neprospech.

Je dôležité spomenúť, že hepatitída typu C je choroba, ktorá je prenášaná hlavne nesterilnými ihlami pri užívaní drog. Postihuje teda prevažne rizikové skupiny obyvateľstva. Pokiaľ teda dotyčný neužíva drogy či nie je v blízkom kontakte s nakazenou osobou, je riziko ochorenia hepatitídou C veľmi malé.

Kto by mal byť otestovaný na hepatitídu C?

Najnebezpečnejším správaním spojeným s týmto ochorením je jednoznačne injekčné užívanie drog. V istom riziku sú aj osoby, ktoré v minulosti podstúpili transfúziu krvi, transplantáciu či dlhodobú hemodialýzu. Jednou z rizikových skupín sú tiež pacienti nakazení vírusom HIV. Deti narodené matkám s hepatitídou C môžu byť tiež choré.

Len všeobecný krvný test nestačí

Hepatitída C sa dá v krvi preukázať niekoľkými rôznymi testami. Pečeňové testy, ktoré sú súčasťou napríklad preventívnych prehliadok u lekára, bohužiaľ, ukážu len na neurčité postihnutie pečene. Aby sa dalo určiť, či je pacient nakazený hepatitídou C, musia sa vykonať konkrétne testy na preukaz vírusu v krvi. Medzi tieto vyšetrenia patrí stanovenie protilátok, ktoré sa u nakazenej osoby vytvoria ako obrana proti vírusu. Osoba, ktorá sa s infekciou nikdy nestretla, tieto protilátky mať nebude. Istou nevýhodou týchto testov je, že protilátky sa v krvi vytvoria až po určitom čase. Dajú sa preto nájsť 4 – 10 týždňov po nakazení. Ďalším testom je priame preukázanie vírusu metódami molekulárnej medicíny. Pomocou týchto metód odhalíme vírus o niečo skôr, za 2 – 3 týždne.

Pokiaľ má lekár u pacienta podozrenie na nákazu vírusom hepatitídy C, má poruke niekoľko testov, ktoré môžu diagnózu potvrdiť. Ide o testy pomerne vysoko spoľahlivé. Lekár následne porovná výsledky testov so svojimi závermi vyšetrenia pacienta. Dôležitým faktom totiž nie je to, že vírus v tele pacienta je. Dôležité je, ako v ňom pôsobí a aké závažné problémy vyvoláva.

(tek)

Zdroj: Centers for Disease Control and Prevention, Viral Hepatitis – Hepatitis C, FAQs for Health Professionals (Page last reviewed: July 21, 2008, Page last modified: July 21, 2008 (www.cdc.gov)


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Žloutenka a její léčba