Hepatitída A verzus hepatitída C – ktorú by ste "radšej"?
Obe hepatitídy napádajú pečeň a poškodzujú ju. Líšia sa však ako v priebehu ochorenia, tak v možných následkoch. Zatiaľ čo hepatitída A obvykle prichádza nápadne, sprevádzaná zožltnutím očného beľma, prípadne kože, a je v absolútnej väčšine prípadov sprevádzaná aj výraznou únavou, nechutenstvom a bolesťou v pravom podrebrí, akútne štádium nákazy hepatitídou C často prebehne celkom nenápadne, bez akýchkoľvek varovných príznakov.
Nebezpečné céčko
Ochorenie hepatitídou A síce môže prebiehať prudko a ohroziť život pacienta zlyhaním pečene, deje sa tak však absolútne výnimočne. Obvykle je človek za niekoľko týždňov vyliečený z akútnych ťažkostí a po niekoľkých mesiacoch je celkom fit a bez následkov. Naproti tomu hepatitída C v podstate vždy prechádza do chronického štádia, a keďže akútne štádium často nie je zachytené (bezpečne ho je možné rozpoznať iba z krvných odberov, klinický obraz naň väčšinou nijako neukazuje, takže pacient nemá dôvod vyhľadať lekára), môže ticho škodiť aj roky, než sa na nákazu vôbec príde.
Donedávna bola hepatitída C nevyliečiteľným ochorením, ktoré po rokoch viedlo spravidla k rozvoju karcinómu pečene, rýchle smrtiacemu typu rakoviny. V súčasnosti je k dispozícii liečba, ktorá vedie k vyliečeniu až v šesťdesiatich percentách prípadov, je však veľmi nákladná a nie je vhodná pre každého.
Proti hepatitíde A sa je možné navyše účinne chrániť pomocou očkovania. Očkovanie proti hepatitíde C dosiaľ neexistuje. Už ste sa rozhodli, ktorú hepatitídu by ste radšej? Iste, žiadnu.
(zak)
Zdroj:
Klener et al., Vnútorné lekárstvo, zväzok IV, Gastroenterológia, hematológia, Galén 2002
Göpfertová et al., Epidemiológia, Karolinum, 2006