Přeskočit navigaci

Aktuálne správy

Dvanásť rád pre život s chronickou hepatitídou C

Pokiaľ sa hepatitída C nelieči, môže vážne poškodiť pečeň. Tá nemôže naďalej fungovať a môže byť postihnutá cirhózou, prípadne rakovinou pečene. Aj preto je hepatitída C najčastejším dôvodom pre transplantáciu pečene. Zistite, ako žiť s takouto diagnózou chronickej (celoživotnej) hepatitídy C, čoho sa vyvarovať a prečítajte si pár praktických rád do života.
  1. Koho mám o svojej chorobe informovať?
    Rozmyslite si, koho budete o svojom ochorení informovať. Ľudia, s ktorými bývate v spoločnej domácnosti, sú ohrození možnosťou infekcie. Aj keď toto riziko nie je vysoké, mali by byť informovaní. Už len preto, aby si od vás napríklad nepožičali žiletku alebo podobný predmet, ktorým by si mohli pri prípadnom porezaní spôsobiť nakazenie krvou.
    Citlivou otázkou môže byť informovanie zamestnávateľa. Váš zamestnávateľ nemá zo zákona právo na informácie o vašej chorobe. Má iba právo na informáciu, či ste schopní vykonávať prácu. Je teda na vašom zvážení, či vôbec, prípadne akým spôsobom budete informovať zamestnávateľa, prípadne svojich spolupracovníkov.

  2. Žiadne drogy a alkohol
    Úplný zákaz pitia alkoholu a užívania drog je, samozrejme, na prvom mieste. Pokiaľ ste závislí, je nutné sa najprv vyrovnať s týmito závislosťami. Drogy a alkohol poškodzujú zo všetkých orgánov najviac práve pečeň. Ani fajčenie pečeni neprospieva a je lepšie sa cigariet vzdať.

  3. Jedzte zdravo
    Dôležitá je aj životospráva. Konzultujte so svojím lekárom, čo je či nie je vhodné jesť. Snažte sa zdravo stravovať. Obvykle však sami spoznáte, ktoré potraviny vám nerobia dobre. Diéta spravidla nie je nutná, vždy je však nutné vylúčiť alkohol a drogy (poškodzujú najviac práve pečeň). Tiež je možné, že sa vaše reakcie na rôzne druhy potravín budú v priebehu liečby meniť. Všeobecne platí, že by ste mali obmedziť tuky (najmä smažené jedlá) a cukry. Naopak, prospieva ovocie a zelenina.

  4. Veľa pite
    Dostatok tekutín je dôležitý vždy. Ale pri liečbe význam pitného režimu podstatne rastie. Zároveň rastie aj potreba tekutín. Možno zistíte, že počas dňa vypijete napríklad aj dvojnásobok toho, čo pred začatím liečby. Pite predovšetkým čistú vodu – nesladenú, bez bubliniek. Pre spestrenie si doprajte rôzne čaje, minerálku, džús. Vyhnite sa však všetkým nápojom, ktoré telo odvodňujú, napr. káve, kolovým nápojom, nápojom obsahujúcim kofeín.

  5. Lieky konzultujte s lekárom
    Pokiaľ máte okrem hepatitídy iné zdravotné problémy, informujte vždy o svojej chorobe lekára! Neberte žiadne lieky bez konzultácie so svojím ošetrujúcim lekárom. Aj lieky voľne predajné v lekárni môžu pri kombinácii s liečbou pôsobiť negatívne. Pokiaľ navštívite iného lekára, upozornite ho na lieky, ktoré užívate!

  6. Chráňte svoje okolie
    Hepatitída C sa prenáša krvou, takže riziko, že niekoho nakazíte, nie je vysoké. Je však nutné dodržiavať určité základné hygienické pravidlá a dať si pozor na rezné rany a iné poranenia.

  7. Pri pohlavnom styku používajte prezervatív

  8. Zájdite si k zubárovi
    To platí špeciálne pre chirurgické (aj kozmetické) zákroky. Pri liečbe sa všeobecne všetko bude horšie hojiť. Týka sa to najmä návštevy u zubára. Upozornite ho, že trpíte hepatitídou C, pretože nemá možnosť sa o vašej chorobe dozvedieť inak než práve od vás. Pri zákroku potom môže prísť do styku s vašou krvou (nemajte strach, že vás kvôli tomu neošetrí, iba si vezme rukavice a viac dezinfekcie). Takže napríklad pokiaľ viete, že by ste si mali nechať vytrhnúť zub múdrosti, urobte to pred liečbou! Inak riskujete, že vás bolesti zubov prinútia podstúpiť pomerne náročný zákrok v najnevhodnejšom čase, keď bude vaše telo navyše oslabené liečbou.

  9. Liečba je nutná, ale môže byť nepríjemná
    Každý pacient reaguje na liečbu inak. Niekto chodí bez problémov do práce, niekoho vysilí liečba natoľko, že musí zostať aspoň niekoľko prvých dní doma.

  10. Slabosť a chudnutie
    Počítajte radšej s tým, že najmä v prvých dňoch liečby zažijete niečo ako silnú chrípku a nebudete mať mnoho síl na prácu či vybavovanie ďalších vecí. Takže čo môžete, zariaďte si radšej ešte pred začatím liečby. V jej priebehu pravdepodobne zoslabnete a schudnete niekoľko kilogramov. Pripravte sa tiež na fakt, že pri liečbe vaše telo nedokáže to, čo predtým. Neprepínajte preto svoje sily.

  11. Cvičte a hýbte sa
    Primerané cvičenie a pohyb vám pomôže udržať sa v kondícii a zlepší aj vašu náladu. Denne aspoň niekoľko minút cvičenia, stačí prechádzka. Snažte sa tráviť niekoľko minút denne na slniečku. Jednak sa tým podporuje tvorba niektorých vitamínov, jednak pobyt na slniečku môže zmierniť prípadné depresie vyvolané liečbou.

  12. Denník
    Zvážte, či si nebudete viesť niečo ako denník. Sem si zaznamenávajte predovšetkým užívanie liekov, prípadne výskyt rôznych zdravotných ťažkostí. Denník vám tiež pomôže udržať prehľad o tom, kedy ste boli naposledy na kontrole či na odbere krvi a kedy máte prísť nabudúce. Do denníka si môžete zaznamenávať aj otázky pre svojho ošetrujúceho lekára. Každý doktor ocení, keď mu pacient jasne a stručne opíše, aké má problémy. Môže vám totiž pomôcť ešte lepšie.

(ercp)

Zdroj:
www.hepc.cz
Prednášky IV. internej kliniky gastroenterológie a hepatológie 1. LF UK a VFN v Prahe.


Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Fenylketonurie a PKU dieta