Cvičenie s "céčkom"
Patríte k ľuďom, ktorí nemôžu žiť bez športu. Zároveň však máte hepatitídu typu C. A tá prináša určité pohybové obmedzenia. Kedy si teda môžete opäť "dať do tela"? A ako veľmi?Po prepustení
Od chvíle, keď vám vymiznú príznaky a vaše laboratórne nálezy sa vrátia k norme, by ste nemali vôbec cvičiť ešte 3 mesiace. Dôsledné dodržiavanie pokojového režimu je nutné. Aj keď máte laboratórne nálezy vcelku dobré, mnoho pečeňových buniek by zvýšenie metabolizmu, ktoré so sebou fyzická námaha prináša, neprežila. Váš stav a laboratórne hodnoty by sa mohli rýchle zhoršiť (hovorí sa tomu relaps hepatitídy) a viesť znovu k hospitalizácii. Takže sa radšej obrňte trpezlivosťou. Zdá sa, že konečne budete môcť prečítať všetky knihy, na ktoré nebol čas.
Za štvrť roka...
... môžete konečne začať s ľahkým cvičením. Prechádzka v pomalšom tempe vám len prospeje. Veľmi pozvoľna skúste zvyšovať záťaž. Dobrým ukazovateľom sú vaše pocity. Cvičte len tak, ako je vám to príjemné. Rozhodne sa nejako nepremáhajte a nepreceňujte svoje sily. Váš organizmus si musí na vyššiu námahu zvyknúť. Pokiaľ nie ste vrcholový športovec, tak sa pri veľkej dávke trpezlivosti a vytrvalosti môžete časom vrátiť do pôvodnej kondície.
Chronická hepatitída
Pokiaľ vám vaša choroba dovoľuje aspoň trochu cvičiť, využite to. Aj tu platí, že miera cvičenia by sa mala riadiť tým, čo tolerujete. Pokiaľ ste vrcholovo športovali, bude pre vás návrat k pôvodnej výkonnosti veľmi ťažký, ak nie nemožný. Ale rekreačnému športu sa určite venovať môžete. Nielenže je to jediná cesta, ako sa udržať relatívne v kondícii, ale fyzickou námahou uvoľnené endorfíny sa rýchle postarajú o vašu lepšiu náladu. Rozhodne sa však vyhnete všelijakým podivným výživovým doplnkom distribuovaným vo fitcentrách.
Ak môžete, cvičte. S rozvahou a pre radosť.
(ela)
Zdroj: Husa P, Husová L. Léčba virových hepatitid. Praha: Triton, 2000.