Človek, ktorý prekonal žltačku, (ne)môže darovať krv
Daruj krv, daruješ život. Čo keď sa však chce stať darcom niekto, kto sám prekonal závažnú chorobu, napríklad žltačku? Môže alebo nemôže krv darovať? Odpoveď nie je taká jednoduchá, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.Kto sa môže stať darcom
Podľa kritérií organizácie Amerického Červeného kríža sa darcom krvi môže stať zdravý človek vo veku minimálne 17 rokov, vážiaci aspoň 110 libier (50 kg), u ktorého od posledného darovania plnej krvi uplynulo najmenej 8 týždňov (56 dní). Pričom „zdravý človek“ je definovaný ako jedinec, ktorý sa cíti dobre a môže vykonávať akékoľvek normálne aktivity.
Pokiaľ pacient prekonal žltačku alebo hepatitídu (zápal pečene) spôsobenú vírusom žltačky po 11. roku veku, je z darcovstva krvi navždy vylúčený. Takisto sú vylúčení pacienti, ktorí prekonali žltačku spôsobenú iným vírusom napádajúcim pečeň, ako je cytomegalovírus (CMV) alebo vírus Epsteina-Barrovej (EBV, ochorenie známe ako infekčná mononukleóza).
Naopak, ako prijateľní darcovia sú uznaní pacienti, u ktorých bola žltačka spôsobená inou ako vírusovou príčinou. Napríklad pacienti, ktorí trpeli žltačkou v dôsledku reakcie na lieky, ktoré užívali, pacienti s Gilbertovým ochorením (vrodená porucha tvorby žlču), s obštrukciou žlčových vývodov, so žlčovými kameňmi, pacienti po žltačke navodenej nadmerným užívaním alkoholu alebo chorí po úraze pečene.
Najskôr test, potom darcovstvo
Žltačka sa však nemusí vždy prejaviť klinickými príznakmi. Preto sa u každého potenciálneho darcu rutinne robí testovanie na vírus hepatitídy B a C. Pokiaľ sa z krvi zistí, že je záujemca o darcovstvo krvi pozitívny na žltačku, je z darcovstva navždy vylúčený, napriek tomu, že sa u neho choroba klinicky nikdy neprejavila.
Prísne kritériá platia aj pre tých, ktorí iba boli alebo mohli byť v kontakte s chorým na žltačku. Ľudia, ktorí mali sexuálny styk s osobou trpiacou žltačkou, a takisto tí, ktorí boli napríklad uväznení, musia počkať najmenej 12 mesiacov, kým sa môžu stať darcami krvi (po náležitom krvnom vyšetrení).
Karanténa po piercingu
Rovnako dlho musia tiež vyčkať pacienti, ktorí sami dostali transfúziu, alebo tí, ktorí si nechali urobiť tetovanie alebo piercing. Až taká dlhá (1 rok) totiž môže byť inkubačná lehota vírusu (to znamená lehota, po ktorej ešte môže človek ochorieť).
(sva)
Zdroj:
Blood Donation Eligibility Guidelines. American Red Cross, revised 5. 7. 2008.
Blood donation and transfusion. Up to Date, February 2008