Alkoholici sú náchylnejší na infekciu vírusom hepatitídy C
Jedna zo základných funkcií pečene je odstraňovanie toxických látok. Takou látkou je i alkohol. Ak je ho však príliš mnoho, môže pečeňové bunky poškodiť. A to aj napriek tomu, že sa pečeň snaží tento toxín odstraňovať.Vedľajšie produkty potom celú situáciu len ďalej zhoršujú. Pečeňové bunky sa menia, čo zahŕňa zápalové zmeny, zjazvenie aj odumieranie. Orgán sa zväčšuje, vzniká veľké množstvo tukových buniek, sú obmedzené pečeňové funkcie. Výsledkom býva cirhóza, teda tvrdnutie pečene, v horšom prípade až pečeňové zlyhanie.
Ohrození alkoholici
Alkoholici sú okrem iného 7× náchylnejší na infekciu vírusom hepatitídy C v porovnaní s ľuďmi, ktorí pijú príležitostne alebo nepijú vôbec. I keď príčina nie je presne objasnená, odhaduje sa množstvo alkoholikov, ktorí sú infikovaní vírusom HCV, až na 10 %, pričom v bežnej populácii je to iba 1,4 %. A okolo 30 % alkoholikov, u ktorých je diagnostikované pečeňové ochorenie, má pozitívne tzv. anti-HCV protilátky.
U alkoholikov je bežná chronická vírusová hepatitída, či už ide o typ B, alebo C. Žltačka typu A dlhodobý zápal pečene nespôsobuje. Alkoholizmus a hepatitída v súčinnosti sú príčinou cirhózy a tá obvykle predchádza karcinómu pečene. V jednej z mnohých publikovaných analýz je u alkoholikov zmienené dvojnásobné riziko vzniku rakoviny pečene oproti bežnej populácii. To sa možno nezdá dramatické. Jednako u alkoholikov, u ktorých sa už vyvinula cirhóza, toto číslo mnohonásobne stúpa – riziko rakoviny je v týchto prípadoch 22× vyššie. A ak k tomu všetkému pripočítame ešte chronickú vírusovú hepatitídu, dostaneme sa na neuveriteľnú hodnotu – 118× vyššie riziko.
Žltačka a alkohol sa nekamarátia
Pitie alkoholu tiež rapídne urýchľuje priebeh existujúceho pečeňového postihnutia spôsobeného chronickou vírusovou hepatitídou. U užívateľov alkoholu je tiež opisovaná nižšia odpoveď na liečbu. Diagnóza hepatitídy by teda pre pacienta mala vždy znamenať okamžité ukončenie konzumácie alkoholu.
(pes)
Zdroj:
The American Medical Association Family Medical Guide. Charles B. Clayman, MD, editor, Random House.
www.liverdisordersfocus.com