Disciplinované správanie sa predlžuje život aj ľuďom so žltačkou
Ako viac-menej bezpríznakové ochorenie môže žltačka typu C zvádzať k domnienke, že okrem prípadnej diéty nie sú potrebné zvláštne obmedzenia a stačí iba chodiť na kontroly k lekárovi. I keď tento typ hepatitídy spravidla nerobí žiadne ťažkosti, pre predĺženie a zvýšenie kvality života je vhodné dodržiavať určité zásady.Nepriamo to potvrdzuje aj výsledok štúdie, v ktorej vedci sledovali úmrtnosť pacientov so žltačkou typu C v porovnaní s nenakazenými ľuďmi. V danej štúdii bola celková úmrtnosť nakazených žltačkou typu C trikrát vyššia než úmrtnosť nenakazených. Príčinou úmrtí však väčšinou nebola žltačka typu C, ale napríklad užívanie drog, alkoholizmus či infekčné ochorenia.
Šetrite svoju pečeň
Hepatitída C ničí predovšetkým pečeň s výhľadom až na cirhózu pečene a ich následné zlyhanie, alebo dokonca na rakovinu pečene. Preto je nevyhnutné tento orgán čo najviac šetriť. Základom je diéta s obmedzením tukov a naopak, s prevahou obilnín, zeleniny, ovocia a dostatkom kvalitných bielkovín v podobe chudého mäsa a mliečnych výrobkov. Dôležité je tiež neprejedať sa a strážiť si telesnú hmotnosť, prílišný príjem potravy totiž pečeň tiež zaťažuje.
Chemická továreň
Pečeň ako hlavnú detoxikačnú stanicu zamestnáva príjem chemických látok, preto je kľúčové prestať užívať akékoľvek drogy vrátane alkoholu. Pozor aj na užívanie liekov každého druhu, vždy sa radšej vopred poraďte s lekárom. Nielen o lieku samotnom, ale aj o bezpečnej dávke s ohľadom na aktuálny stav vašich pečeňových funkcií.
Zdravý život
Život predlžuje aj správna životospráva. Okrem pravidelného pohybu vrátane umierneného športovania, dostatku kvalitného odpočinku a udržiavania psychickej kondície sa snažte predchádzať všetkým infekciám, a keď vás nejaká nákaza prepadne, začnite sa čo najskôr liečiť. Prechodené ochorenie by váš organizmus mohlo významne zaťažiť a zhoršiť priebeh hepatitídy. K ochrane pred infekciami patrí aj očkovanie proti ostatným hepatitídam, aby aspoň pred nimi bola vaša pečeň bezpečne chránená.
(zak)
Zdroj: Am J Epidemiol 2008;167:743–750.