Přeskočit navigaci

Sex a sexualita

Často diskutovaným spôsobom nákazy je prenos prostredníctvom pohlavného styku. Táto cesta je možná, avšak v praxi menej obvyklá. V sperme, vaginálnej tekutine a slinách sa vyskytuje len veľmi malé množstvo vírusov.

"Céčko" a sex

Riziko prenosu céčka pohlavným stykom je minimálne, ale existuje. Preto je namieste určitá opatrnosť. Pri stálom vzťahu s jedným sexuálnym partnerom je riziko prenosu hepatitídy nízke. Časté striedanie sexuálnych partnerov však toto riziko podstatne zvyšuje. Rizikové sú predovšetkým techniky, pri ktorých dochádza k poraneniu tkanív a kontaktu s krvou (napríklad poranenie sliznice konečníka pri análnom styku, styk počas menštruácie). Preto je pri céčku namieste dodržiavať zásady bezpečného sexu.

Niektorí chorí po nákaze spytujú svedomie a snažia sa spomenúť si, kedy mohol osudový okamih nastať. Do úvah je potrebné zahrnúť i predošlé sexuálne vzťahy. Pokúste sa odpovedať na tieto otázky:

  • Kedy ste sa pravdepodobne nakazili?
  • Ako často ste mali nechránený sex?
  • Je možné, že ste pri pohlavnom styku prišli do styku s partnerovou krvou?

Váš súčasný partner by mal byť jedným z prvých, komu o svojej chorobe poviete. V prípade neistoty môže byť namieste informovať aj predchádzajúcich sexuálnych partnerov.

Život v celibáte?

Niektorí chorí po stanovení diagnózy alebo v priebehu liečby udávajú stratu alebo zníženie sexuálnej túžby (libida). Pocity vlastného zlyhania, menejcennosti a s nimi spojené zmeny nálady, depresie alebo únava odsunú sexualitu na druhú koľaj. Svoj vplyv na libido môžu mať i samotné protivírusové lieky. Tieto ich negatívne účinky sú však vždy len prechodné a po ukončení liečby celkom odznejú.

Ochorenie môže mať negatívny vplyv i na postoj zdravého partnera k sexu s vami. Celkom pochopiteľný je strach z prenosu ochorenia. Rovnako i za jeho nechuťou môže byť len únava z fyzického i psychického vyčerpania pri starostlivosti o vás. Viac než kedykoľvek predtým je preto potrebné s partnerom komunikovať, vzájomne si veriť a rešpektovať vzájomné priania i obavy.

"Céčko" však nemusí váš sexuálny život zničiť. Ako už bolo povedané, v sperme a vaginálnom sekréte je vírusov len nepatrné množstvo. Riziko prenosu medzi stálymi partermi sa tak blíži takmer nule. Zvyčajne ani nie je nutné používať kondóm. Na ten však nikdy nezabúdajte v prípade, že máte viac sexuálnych partnerov. Pravidlá bezpečného sexu vás ochránia i pred nákazou hepatitídou typu B a inými pohlavne prenosnými chorobami. Vyhnite sa styku počas menštruácie a praktikám, pri ktorých môže dôjsť k poraneniu a kontaktu s krvou.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Rakovina a její léčba