Ako sa na mňa bude pozerať okolie? Čo moja rodina? Neohrozil som ju? Vírus hepatitídy C sa prenáša hlavne krvou.
Bežný kontakt je teda možný, a dokonca žiaduci. Objatie, podanie ruky ani bozk na tvár nikoho neohrozí. Dokonale bezpečné je i spoločné jedlo a pitie. Choroba vás nemusí vylúčiť zo spoločnosti. Stačí len dodržiavať základné hygienické opatrenia. Nekomplikovaná vírusová hepatitída nevyžaduje pracovnú neschopnosť!
Ako viete, bežným kontaktom sa choroba nešíri. Váš život v domácnosti, v práci alebo v spoločnosti preto nemusí byť nijako obmedzený. Napriek tomu sa naučte správať zodpovedne a dodržujte niekoľko základných bezpečnostných opatrení. Pomôžu zbytočne nezvyšovať riziko prenosu:
- Nepoužívajte holiace čepieľky, klieštiky na nechty, depilačné nástroje, zubné kefky a jedálne potreby, ktoré používajú iní ľudia. Je vhodné používať i svoj vlastný hrebeň alebo kefu na vlasy.
- Otvorené rany vždy zakrývajte obväzom.
- Nevystavujte ostatných kontaktu so svojou krvou – akékoľvek škvrny od krvi vyčistite dezinfekčným prostriedkom.
- Injekčné ihly používané pri liečbe hepatitídy C likvidujte so špeciálnou starostlivosťou.
Pri starostlivosti o svoje zdravie nezabúdajte na udržiavanie zdravého chrupu. Pozor na ochorenie ďasien spojené s ich krvácaním. Vtedy môžu byť nebezpečné i vaše sliny a bozkávanie sa stáva rizikovou aktivitou. O tom, že trpíte hepatitídou typu C, by mal vedieť okrem praktického lekára i váš zubár. Pred začatím akéhokoľvek výkonu upozornite lekárov, sestry i laborantov na to, že ste chorí a že majú byť opatrní vo zvýšenej miere.
Čo na to povedia?
Nemusíte nutne informovať všetkých, s ktorými prídete do styku. Na druhej strane však nie je rozumné zostávať so svojou chorobou sám. Musíte sa mať o koho oprieť. Zverte sa svojmu najbližšiemu okoliu.
V povedomí mnohých ľudí je "žltačka" nebezpečná choroba prenášaná i obyčajným pohľadom. O jej skutočných vlastnostiach a rizikách vie väčšina len veľmi málo. Preto panujú skreslené názory. Je dôležité vedieť, že sa na osobu, s ktorou budete o svojej chorobe hovoriť, môžete spoľahnúť a že jej môžete dôverovať. Pokúste sa ju informovať:
- ako choroba prebieha,
- aké sú jej príznaky,
- aké má možnosti liečby,
- kde sa o nej môžu viac dozvedieť.
Váš sexuálny partner i osoby, s ktorými zdieľate spoločnú domácnosť, by mali absolvovať vyšetrenie hladiny pečeňových enzýmov (ALT) a test prítomnosti protilátok proti HCV.