Přeskočit navigaci

Možnosti liečby

Cieľom liečby je zbaviť organizmus prítomnosti vírusu. Štandardne sa používa kombinácia interferónu a ribavirínu. Oba lieky môžu mať celý rad nežiaducich účinkov. Účinky liečby môžu dopĺňať podporné rastlinné a vitamínové prostriedky.

Liečba "céčka" spočíva v zamedzení ďalšieho poškodzovania pečeňových buniek a urýchlení obnovy pečene. Jej cieľom je odstrániť vírus z tela a dosiahnuť dlhodobé vymiznutie prejavov choroby. Aj v prípade, keď sa nedarí vírus úplne zničiť, môže liečba spomaliť postup hepatitídy a znížiť poškodenie pečene.

Štandardná liečba

Medzinárodne uznávaným štandardom v liečbe "céčka" je kombinovaná liečba pomocou interferónu a ribavirínu

  • interferón

    Interferóny sú bielkoviny prirodzene produkované bunkami imunitného systému. Pomáhajú telu brániť sa pred "votrelcami". Pri podávaní v dávkach omnoho vyšších, než v akých ich tvorí samotný organizmus, dokáže interferón ničiť vírusy a zastaviť ich množenie.

  • ribavirín

    Ribavirín patrí do skupiny tzv. virostatík, teda látok užívaných v liečbe vírusových ochorení. Pôsobí proti niektorým DNA a RNA vírusom. Blokuje ich množenie v bunkách. V prípade samostatne podaného ribavirínu nebol preukázaný podstatný účinok. Zdá sa však, že pôsobí synergicky s interferónom. To znamená, že spoločne majú účinok, ktorý nemá žiaden z nich samostatne.

Rastlinná liečba

Popri štandardných postupoch existujú i prostriedky rastlinnej liečby. Ich užívanie je však stále potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Bylinné prípravky nenahrádzajú normálnu liečbu. Je to iba doplnok terapie. Užívajú sa výrobky obsahujúce výťažky z nasledujúcich rastlín:

  • pestrec mariánsky (Silybum marianum, látka silymarin),
  • púpava,
  • púpava lekárska,
  • vojnovka belasá,
  • horec,
  • štiav žltý.

Vitamíny

Účinnosť vitamínov nebola jednoznačne dokázaná. Niektoré z nich sa dajú užívať ako podporné prostriedky. Pri príjme vyváženej stravy však nie je ich dodatočné zaradenie nutné. V prípade potreby sa odporúča vitamín E a C, prípadne niektorý z multivitamínových prípravkov. Zaradenie vitamínových prípravkov do liečby je potrebné konzultovať s lekárom.

Vitamíny a doplnky stravy

Nadbytok vitamínu A môže byť pre pečeň toxický. Nadbytok niektorých ďalších vitamínov môže pečeň neprimerane zaťažiť. Z toho dôvodu by chorí nemali užívať multivitamínové prípravky s vysokým obsahom vitamínu A a D.

Doplnky stravy založené na bylinnej liečbe môžu zničiť pečeň! Najviac nebezpečné sú prípravky obsahujúce starček (Senecio), rod Crotalaria, otočník (Heliotropium), hrdobarku, kostihoj, imelo, šišiak, listy plesnivčeka a mätu.

Pred užívaním vitamínov a doplnkov stravy sa vždy poraďte o ich vhodnosti so svojím lekárom.

Poradňa lekára

 

Otázka: Dobrý deň Vyšetrením vzorky mojej krvi po odbere bol zistený reaktívny výsledok...

Odpoveď: Vhodné je vyšetrenie opakovať, pokiaľ je to jediný pozitívny laboratórny ukazov...

 
 
 
 
 
Medicínska databáza U Lekára
 
Odporúčame:  Revmatické nemoci