Žltačka typu C sa môže stať nevyliečiteľným ochorením
Infekcia vírusom hepatitídy C postihuje celosvetovo viac než 170 miliónov ľudí a v mnohých prípadoch je zodpovedná za vznik pečeňovej cirhózy a následne nádorov pečene. Štandardná liečba by mala po troch mesiacoch viesť k tzv. trvalej virologickej odpovedi, čo znamená neprítomnosť vírusu v krvi a vyliečenie. Ale to sa stane spravidla iba u 60 – 65 % pacientov.
Lieky každému nemôžu pomôcť
Príčinou neúspechu liečby môže byť jednoduchá nemožnosť podávania preparátov. Každé podávanie liekov totiž môže byť spojené s komplikáciami a nežiaducimi účinkami. A tie môžu nadobudnúť až taký charakter, že ohrozujú samotný organizmus. V tom prípade sa liečba, samozrejme, nerobí. To sa však, našťastie, týka len veľmi malej časti pacientov.
Odolné vírusy
Častejším dôvodom neschopnosti organizmu prijať liečbu bývajú samotné vírusy, ktoré sú schopné účinkom liekov odolávať. Odolnosť vírusov proti terapii je prisudzovaná variáciám aminokyselín na rôznych miestach bielkoviny vírusu. Tieto mechanizmy tak umožňujú vírusu obísť imunitnú obranu tela alebo zastaviť protivírusovú aktivitu liekov.
Chorí však stále majú šancu. Pokiaľ sa žltačka typu C nedá celkom vyliečiť, je možné ju aspoň dostať pod kontrolu (možnosti liecby).
(zep)
Zdroj: Viral Determinants of Resistance to Treatment in Patients with Hepatitis C, Clinical Microbiology Reviews, January 2007, p. 23–38, Vol. 20, No. 1